anindaurun, fermix saşe

EN ÇOK OKUNANLAR

SON YORUMLAR

BLOG

 • Demir Eksikliği

  Dokulara oksijen taşınmasına yardımcı olan demir, 0-3 yaş arası bebeklerde özellikle beyin gelişiminin en önemli parçası. Bebeğin demir depolarının yeterli olmaması, dokulara yetersiz oksijen gitmesine yol açıyor ve bu durum beyin gelişimini sekteye uğratıyor.

   

  * Demir eksikliğinin nedenleri neler?

  Başlıca nedeni, yetersiz beslenme.  Aslında demirin ilk kaynağı annedir. Anne hamileliğinin son üç ayında bebeğe ilk altı aya kadar yetecek demiri verir. İlk altı ayda da anne sütüyle miktarı az ama emilim oranı yüksek demiri karşılar.
  Daha sonra demiri ek gıdalarla alırız. Süt çocuklarında en önemli demir eksikliği nedenleri bu kaynakların olmamasıdır. Altı aydan sonra azalan anne sütünün yerine bebeğin kilo alımının devamını sağlamak için mama yerine başka besin verilmesi de sıklıkla rastlanan demir eksikliği nedeni.

  * Günlük demir ihtiyacı ne kadardır?

  7-12 aylık bebeklerin demir ihtiyacı kilo başına bir miligramdır. Günde yarım litre devam maması içen bebekler bu ihtiyacının yarısını alabilir. Diğer yarıysa doğru seçilmiş ek besinlerden alınmalıdır. Bu ek besinler kesinlikle bisküvi, pirinç unu olmamalıdır.

  * Demir eksikliğinin yol açtığı başlıca sorunlar nelerdir?

  Demir, vücutta dokulara oksijen taşınmasına yardımcı olan elementtir. Eksikliğinde dokulara az oksijen taşınması, gelişim geriliğine neden olur. Bu sorunun özellikle çocuğun en hızlı büyüme dönemi olan 0-3 yaş aralığına denk gelmesi, çok ciddi sorunlara yol açar. Demir eksikliğinin en önemli sonucu  gelişimin olumsuz etkilenmesi. Demir eksikliği olan bebeklerde ve çocuklarda zeka gerilikleriyle  algılama bozuklukları olur.

  * Tedavi edilmediğinde ne olur? 

  Zeka seviyesinde düşüşler olduğunu gösteren pek çok klinik çalışma var. Bu eksiklik uzun süre fark edilmezse zeka katsayısındaki düşüklük kalıcı olabilir.

  * Demir eksikliği belirti verir mi?

  Bebeklerde önceleri iştahsızlık, daha sonraları yorgunluk görülür. İlerleyince de kansızlık ortaya çıkar. Kansızlık olmadan  önce demir eksikliği başlamıştır. 

  * Eksiklik nasıl saptanır?

  Rutin kontrole ya da aşıya getirilen    bebeğin beslenmesi sorulur. Bebek yanlış beslenmişse, iştahsızlık ve tembellik varsa, sık hastalanıyorsa hekim kan sayımı isteyebilir. Kan sayımında demir düzeyine ve vücudun demir depolarına bakılır.

  *  Takviyeye ne zaman başlanmalı?

  Erken doğanlara ikinci aydan sonra diğer bebeklere dört aylıktan itibaren demir verilmesi gerekir. İnek sütü kullanımına ya da beslenme bozukluğuna bağlı eksiklikte ilaç tedavisi çocuğun kilosuna göre en az 3.5 en fazla 5-6 ay devam eder.Kullanılacak olan demirin parabensiz ve koruyucuz olanlarını tercih edebilirsiniz.

   

  DEVAMINI OKU
 • Myo İnositol Nedir ? (miyo inositol)

  Myo inositol vitamin, myo inositol B8 vitamini olarak da adlandırılan genellikle inositol olarak kısaltılan, bitkilerde ve hayvanlarda bulunan vitamin benzeri bir maddedir. Vücudunuzun glikozdan imal ettiği bir karbonhidrat molekülü olan inositol, kısmen insülin düzenlenmesinde sinyalleme molekülü, sinir iletimi ve kalsiyum, serotonin ve kolesterol regülasyonu olarak işlev görür. Bağırsakta sentezlendiği için vitamin olarak kabul edilmez.

  Vitamin b8 inositol, B8 vitamini olarak bilinmekle birlikte B kompleks vitaminlerinin diğerlerinde olmayan benzersiz faydalara sahiptir. Bunlar stresi azaltması, panik atağı engellemesi, zihinsel aktiviteyi düzenlemesi, neşeli ve mutlu bir ruh hali sayılabilir. En yaygın formu myo-inositol olarak biliniyor. 

  İnositol, vitaminlerin B-kompleksi ailesinin bir üyesi olarak kabul edilir. İnositol nerede bulunur? Fasulye, kahverengi pirinç ve fındıkta bulunur.

  Myo inositol nedir? B8 vitaminin en bilinen formu myo-inositol adını alıyor. İnositol nerede bulunur?

  Beyin, kalp ve göz dokularında daha fazla miktarda bulunuyor. O halde inositol nedir ne işe yarar konusuna daha ayrıntılı olarak bakalım.

  İnositol vitamin B8 vitamini görevleri

  B8 vitamini görevleri arasında özellikle kadınlar için önemli etkiler göze çarpıyor. Polikistik over sendromu (PCOS) ve buna bağlı diğer durumlar yaşayan kadınlar için inositol, yumurtlamada başarısızlık, yüksek tansiyon düzeyleri, yüksek trigliserit düzeyleri ve yüksek testosteron seviyeleri gibi sorunlara yardımcı olabilir. B8 vitamini görevleri arasında yani Myo-inositol ayrıca doğurganlığı teşvik etmede ve insülin duyarlılığını iyileştirmeye yardımcı olabilir.

  Myo-inositolün fertilite ve PKOS’a olan yararları ve premenstrüel sendromun (PMS) semptomlarını hafifletebilen anti-anksiyete etkileri nedeniyle, genel bir kadın sağlığı takviyesi olarak adlandırılmaktadır.

  Polikistik yumurtalık sendromu (PCOS) kadınlarda en sık görülen hormonal bozukluklardan biridir. PCOS’lu kadınların çoğunda yumurtalık sorunları, insülin direnci ve anormal erkek hormon düzeyleri vardır.

  İnositol vitamin faydaları (B8 vitamini faydaları)

  B8 vitamini ne işe yarar? B8 vitamini faydaları ya da başka bir ifadeyle inositol ne işe yarar sorusu için arasında yukarıda verdiklerimize ilaveten şu konular da bulunuyor.

  • Diyabetik sinir ağrısı
  • Yüksek kolesterolü dengelemek 
  • Uykusuzluk hastalığı
  • Alzheimer hastalığı önlenmesi 
  • Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB)
  • Sedef hastalığı
  •  otizm tedavisinde destek
  • İnositol saç büyümesini teşvik eder
  • Depresyon belirtileriyle savaşır
  • Kanser tedavisinde inositol hekzafosfat kullanılır
  • İnositol kilo kaybını artırır
  • Kolin ile kombine edildiğinde karaciğer detoksifikasyonu
  • Kan dolaşımını iyileştirmeye yardımcı olur

  Myoinositol insülinin etkilerini taklit eder ve insülin duyarlılığını arttırır

  Oral yolla alındığında, miyoinositol , iskelet kası hücrelerinde glikoz alımını uyarır, böylece kan şekeri seviyelerini azaltır.

  Myoinositol lipotropiktir ve yağ depolama arızasını arttırır

  PCOS’lu kadınlar genellikle kilo vermede güçlük çekerler. Çoğu çalışma , bu kadınlarda ek miyoinositolün vücut kitlesi ve leptin düzeyini önemli ölçüde azaltabileceğini göstermektedir 

  Myoinositol, açıklanamayan doğurganlık olan insanlarda üreme hormon düzeylerini dengelemeye yardımcı olur .

  Açıklanamayan infertiliteye sahip erkek hastalarda günlük miyoinositol takviyesi, sperm sayısını ve doğurganlık hızını artırmıştır  .

  Supplementasyon aynı zamanda düşük sperm sayısında  sperm hareketliliğini ve mitokondriyal işlevini artırmaktadır.

   

  DEVAMINI OKU
Scroll